MUŠKAŘENÍ VE STYLU

 

Jaroslav Zelenka

 

Ztracený svět chmýřenek – Spiders.

 

Spiders – česky pěkně nazvané chmýřenky (tedy žádní pavoučci, jak lze někde vidět), z krabiček většiny českých muškařů téměř vymizely. Je zajímavé sledovat proč, když se v Anglii, v celé škále říčního muškaření, těší stálé oblibě. Důvod je prostý, jednak v Anglii mají větší úctu k tradici, ale co je asi hlavní důvod, účinnost těchto jednoduchých mušek není o nic menší než kdysi, v době jejich vzniku. A také proto, že chytání s nimi zůstává komplexním muškařením, kdy šňůra opisuje ladné křivky… Tento stálý zájem dokládají četná vydání knih, které se „North Country flies“ zabývají.

 

 

Spiders – chmýřenky

 

To my Češi, to jsme jiní kujóni. Asi máme pro to vlohy – co jde „očůrat“, tak to uděláme. Proto českou nymfu (nebo polskou?) asi těžko mohl vynalézt někdo jiný, než z východního bloku. Z povahy muškaření rybářsky slabé místo, „humpolácká“ šňůra, je skoro eliminováno – a je to! Geniální, vysoce účinné, hodné následování – celý svět se diví a je v úžasu! Po letech pak přichází další vynález – „francouz“. Tady se už obejdeme téměř bez šňůry… Jak se říká, pokrok nelze zastavit – ovšem, je tohle ještě muškaření?!

Už slyším všechny ty webové chytrolíny – Vrať se do hrobu! Ne pánové, nikdo neví dne ani hodiny, ale zatím nemám v úmyslu… Jinak chápu, že všechno je v souvislostech a současné muškaření se nese na módní vlně „závodění“ a nenasytné touhy nachytat spoustu ryb, aby kratochvíle byla uspokojena. Zde budiž řečeno, že předchozí řádky nebyly napsány z důvodu nějakého moralizování, ale aby byla v krátkosti zmapována zdejší situace.

 

Vraťme se však k samotným chmýřenkám. Samozřejmě jejich účinnost není samospasitelná (jako se žádnou muškou), ale zažijete však s nimi tu pravou muškařskou pohodu, takovou jak nám ji v roce 1995 na 5. muškařském semináři v Karlových Varech přiblížil poutavým pásmem Oliver Edwards. Čím se vlastně Spiders vyznačují? Je to jednoduchost vázání, silná tradice, využití směsi zajímavých materiálů a jsou příjemné, jak pro oko rybáře, tak i pro oko pstruha nebo lipana…

 

Je toho hodně, co by se dalo o Spiders napsat, ale v krátkosti asi tolik. Když se mluví o Spiders, tak v zásadě o chmýřenkách z oblasti Yorkshire Dales, což je území několika řek, které napájejí hlavně deště. Jsou to řeky, které jsou poměrně proudné, s kolísavým průtokem (u nás bych je přirovnal k Otavě). Když neprší, tak velmi obnažují svá koryta, když zaprší, voda rychle stoupá. To se stalo osudným i pro velmi známého Francise Walbrana, který utonul při únorovém chytání lipanů při náhlé záplavě na řece Ure... Ve svém městě má postavený pomník!

Než byla vybudována železnice v těchto údolích, byla tato oblast poměrně málo navštěvovaná - a to je ten důvod osobitosti zdejších mušek, které se vůbec nepodobají muškám z jiných částí Anglie.  Zdejší lidé jsou prý tvrdohlaví, a tak i po propojení s okolním světem stále používají ty své North Country flies (což jsou i jiné mušky než Spiders). Na vázání používali to, co měli po ruce - hlavně peří lovených ptáků a hedvábí, proto ty názvy jako Partridge and Orange (podle Z. Šimka oranžová koroptvička), Partridge and Yellow (žlutá koroptvička) apod. Pro zajímavost, některé vzory jsou s názvem „Bloas“. Bloa je staré slovo, které popisuje břidlicově modrošedou barvu. Bloa vzory mají obvykle matně šedé nožky z peří, které najdeme na křídle lysky, vodní slípky nebo špačka.

Paprsky pírka by měly mírně přesahovat oblouček háčku, podle některých starých praktiků však prý nevadí, když jsou trochu delší. Každý ať váže jak chce, žádné dogma, ovšem původní vzory jsou vázané špičkou pírka k raménku, a potom navinuté – většinou ne více jak dvě otáčky pírka kolem ramínka. Ten Spider je vlastně geniálně jednoduchý. Vtip je v použití vhodného měkkého peří a správného odstínu hedvábí (ve vodě tmavne) a ve správných proporcích. To je taky důvod, proč se úspěšně používají třeba fialové (purple) nebo oranžové barvy, které se v přírodě prakticky nevyskytují. Výzkumem se zjistilo, že třeba purple hedvábí ve vodě ztmavne tak, že dostane kobaltově tmavou barvu, která byla nalezena na tělíčkách některých pošvatek... Ti předci nebyli žádní hlupáci, v rámci možností si dovedli poradit. Díky měkkému peří silueta mušky udělá v proudu kapkovitý tvar, velmi podobný stoupající nymfě. Zdá se mi, že je to takový přechodový typ, kdy stejné tílko s použitím kohouta či CDC funguje pak na povrchu jako stadium suché mušky - emerger.

 

Zmínek o muškách je v historii North country více, ale první důležitý seznam vhodných mušek pro řeky vypracoval v roce 1807 John Swarbrick – „List of Wharfedale Flies“, obsahoval 22 mušek. Některé jeho mušky zmiňuje, později mnohem známější Pritt, T.E., který roku 1885 napsal knihu „Yorkshire Trout Flies“, ve které popisuje 62 mušek. Tato kniha se stala základní publikací věnující se North Country Spiders. Dočkala se několika vydání a je populární i v současné době.. Mnozí ji považují za jeden ze základních kamenů anglické muškařské literatury.

V průběhu let tu byli další významní rybáři, kteří publikovali něco o chmýřenkách, ale největší přínos měl už výše zmíněný F.M.Walbran (1852-1909) – lipanový nadšenec a přítel T.E.Pritta a F.M.Halforda. Walbran mimo jiné vydal v roce 1895 „Grayling and how to catch them“, kde kromě tradičních mokrých mušek uvedl sekci Fancy Flies (namátkou např. Red Tag) a suchých mušek (také Halfordovu Blue Wing Olive).

Další známou publikací (několikrát vydanou) je Brook & River Trouting – H.H.Edmonds & N.N.Lee z roku 1916. Obsahuje mimo jiné vázací popisy mušek, barevnou tabulku odstínů hedvábí a kapitoly, které se věnují praktickému muškaření.

 

 

Tři legendární Spiders:

 

Partridge and Orange

 

Partridge and Orange

 

Háček: 14 - 18

Nit:      oranžové hedvábí Pearsall´s Orange 6A

Tělo:    oranžové vázací hedvábí

Nožky: hnědě kropenaté pírko ze zad koroptve

Pravděpodobně jedna z nejstarších anglických mušek. Verze této mušky byla zmíněna v první rybářské knize Treatyse of Fysshynge with an Angle (Dame Juliana Berners – 1496). Je použitelná prakticky celou sezónu.

 

Waterhen Bloa

 

Waterhen Bloa

 

Háček: 12 - 16

Nit:     žluté hedvábí Pearsall´s Yellow 4

Tělo:    žluté vázací hedvábí řídce nadabováno srstí krtka. Ponechejte volný malý žlutý koneček, jemně nadabujte srstí hruď – žluté hedvábí „svítí“ skrze nadabovanou srst, když je mokré.

Nožky: vodní slípka

Velmi účinná muška pro začátek sezóny.

 

Snipe and Purple

 

Snipe and Purple

 

Háček: 12 - 16

Nit:      fialové hedvábí Pearsall´s Purple 8

Tělo:    fialové vázací hedvábí

Nožky: pírko z křídel bekasíny (snipe)

 

 

Další známé a účinné Spiders:

 

March Brown Spider

 

March Brown Spider

 

Háček: 12 - 16

Nit:      světle-oranžové hedvábí Pearsall´s

Tělo:    světle-oranžové vázací hedvábí řídce dabováno srstí z uší zajíce

Nožky: kropenaté pírko ze zad koroptve

 

Greenwell Spider

 

Greenwell Spider

 

Háček: 12 - 16

Nit:     petrklíčově žluté hedvábí Pearsall´s Yellow 3

Tělo:   petrklíčově žluté vázací hedvábí silně voskované

Nožky: pírko slepice greenwell

Kroužkování: tenký zlatý drátek

 

Hare´s Lug & Plover

 

 

Hare´s Lug & Plover

 

Háček:

Nit:     petrklíčově žluté hedvábí Pearsall´s Yellow , lehce navoskované

Tělo:   žluté hedvábí dabbované světlou srstí z uší zajíce

Nožky: pírko z křídel kulíka (golden plover)

Hedvábí by mělo udělat na konci tělíčka tip a pak směrem k očku by mělo spolu se srstí vytvářet hruď. Hruď se potom lehce vyčeše.

 

Dark Watchett

 

Dark Watchett

 

Háček:  14, 16

Nit:   oranžové hedvábí Pearsall´s Orange 6A

Tělo: oranžové hedvábí Pearsall´s Orange 6A a fialové hedvábí Pearsall´s Purple 8 spolu těsně navinuté na ramínko, aby vznikly segmentované závity. Fialové hedvábí přitom řídce nadabované srstí krtka.

Nožky: pírko z kavky

Tato muška imituje jepky Large Dark Olive  a Iron Blue Dun – první volba pro koncovou mušku na začátku sezóny.

 

Stewart´s Black Spider

 

Stewart´s Black Spider

 

Háček: 12 - 16

Nit:      hnědé hedvábí Pearsall´s Brown 17

Tělo:    hnědé hedvábí

Nožky: špaček

Je třeba zmínit i tento slavný Spider, který nepatří přímo do anglických mušek. Daleko od Yorkshire Dales jej vyvinul skotský ghillie James Bailey - ovšem, zpopularizoval ho však W.C.Stewart. Stewart, hrdý Skot, říká, že tento Black Spider a dvě další varianty Red Spider a Dun Spider je všechno, co muškař z mušek potřebuje… Dodejme, že tento Spider se liší nejen místem původu, ale i tím, že nožky jsou navinuty palmerovým způsobem do půlky tělíčka. Liška psal, že to je jediná účinná muška s hnědým tělíčkem.

 

 

Novější moderní verze:

 

Jay & Pink Spider

 

Jay & Pink Spider

 

Háček:  14 – 18

Nit:      růžová

Tělo:    růžové hedvábí

Nožky: béžové pírko z křídel sojky – je neuvěřitelně měkké a mobilní, podobné peří CDC.

Geoffrey Bucknall řadí tuto chmýřenku mezi „Top Six“ North Country Spiders a říká, že je tato muška dnes jedna z nejlepších a nejúčinnějších Spider-vzorů, které byly kdy vyvinuty…

Zajímavé je na ní to, že pstruzi a lipani nacházejí zalíbení v růžové barvě, která se na přírodním hmyzu nevyskytuje – zde je podobnost s Partridge & Orange (oranžová) nebo Snipe & Purple (fialová).

 

Nakonec nesmíme ani zapomenout na nestora české pstruhařiny Karla Lišku, který nazval svoji známou mušku Liška Hackle (nebo též Liska Fly) – Liškova chmýřenka. Navázání je zcela jednoduché – tělíčko je ze zlaté lametky a nožky jsou černé.

 

Vhodné háčky na chmýřenky jsou tzv. „wet hooks“ – mokré. Standardem jsou háčky anglické firmy Partridge L2A. Nedávno Partridge dala na trh nové háčky s rovným očkem Classic Spider – L3AS, které evokují vzhled původních háčků. Chybu ale neuděláte s háčky Tiemco TMC 9300 nebo 921. Dobrou volbou jsou také mokré háčky Fulling Milll, které jsou vlastně Haybusa.

Nitě – běžně se používá tradiční hedvábí Pearsall´s Gossamer Silk. Použít lze samozřejmě pravé hedvábí jiné značky např. Gütermann. Moderní polyesterové vázací nitě už nejsou tak vhodné – většina není ve vodě průsvitná jako 100% hedvábí. V nouzi se dá ale použít „floss“ – polyamidové hedvábí.

 

Závěrem lze říci, že dobrých vzorů chmýřenek jsou stovky – namátkou Iron Blue Dun Spider, Dotterel Dun, Brown Owl, Tup´s Spider, Snipe Bloa, Bracken Clock, Spanish Needle, Jenny Spinner atd. Navíc nadšenci v Anglii objevují další zapomenuté vzory, které mají svoji „fishability“ i v dnešní době. Některé z těchto mušek jsou si trochu podobné, jiné fungují místně nebo v určité roční době za jistých podmínek. Není tedy třeba mít v krabičce desítky vzorů. Každý muškař si může vybrat a vypozorovat svůj okruh chmýřenek, se kterými si pak vystačí celou sezónu. Ovšem zkoušení nových nápadů se meze nekladou a takové vylepšování nedovoluje muškaři ustrnout… Zájemcům vřele doporučuji prostudovat některou z níže uvedených knih – zejména první dvě uvedené.

Kolegové, věřte mi, pokud se dokážete pořádně ponořit do světa chmýřenek, naleznete svůj muškařský „styl“ na celý život!

 

A o čem jsem to vlastně psal? Měl jsem dobrého přítele, který nosil tričko s anglickým nápisem: „Není důležité chytit, ale – je důležité muškařit!“ Tak o tom jsem se snažil napsat…

 

 

Jaroslav Zelenka, leden 2012

Použitá literatura:

 

 

FLY FISHING The North Country Tradition – Leslie Magee

NORTH COUNTRY flies – Mike Harding

BROOK & RIVER TROUTING – H.H.Edmonds & N.N.Lee

THE PRACTICAL ANGLER – W.C.Stewart

Tying Small Flies – Ed Engle

The Soft-Hackled Fly and Tiny Soft Hackles – Sylvester Nemes

 

Magazine FLY FISHING & FLY TYING

The Yorkshire Post´s Country Week Magazine