Kšaft muškaře

„šuplík, únor 2011

 

    Je-li už konec vašeho rybářského chodníčku na dohled, zastavíte se, otočíte se….. a zatoužíte zavzpomínat na ty, kterým už svatý Petr otevřel bránu do věčných lovišť. Je v tom snad nevyslovená touha poděkovat jim za všechny ty čisté radosti života, které nám byly dopřány při toulkách s muškovou udicí kolem našich pstruhových řek a říček. A uvědomíte si při tom, že nastal čas předat štafetový kolík člověku vaší „rybářské krevní skupiny“.

     Což tímto činím.

 

ÚKLID KORYTA OSTRAVICE

Mgr. Stanislav Falcník

 

Řeka nepořádná, dělá si co chce! Díry a tůně, proudy, tišiny a nánosy. Dokonce i ostrůvky a nové břehy, když velká voda nános dlouho nepročechrá a ten zaroste travou, pak keři a nakonec stromky. Podél nánosu proud, pod ní tůň. Břehy obrostou, do vody plné úkrytů padá potrava, rybám se tu začne líbit, a rybářům.

A to by nešlo! Koryto přece musí být pro vodu průchodné, bez překážek. Už se dlouho neuklízelo, tak je třeba všechno zase na čas vymést, kdyby přišly povodně, ať to není na nás. Navíc řeka přece nepatří jen rybářům a vodnímu ptactvu, řeka patří všem. A tak k ní musí být přístup, proto neopomeňme vykácet i porost kolem koryta. Hotovo, teď už se mohou všichni přírodymilovní občané pohodlně vydat podél řeky a těšit své oko pohledem na tu nádheru:

       

Vymetat se musí důkladně, ve vodě nesmí zůstat nic, ryby a další vodní organismy nevyjímaje. Ono to totiž napořád nevydrží, řeka se bude snažit vrátit tam, odkud byla vykázána. Jak dlouho jí to bude trvat? Nevím, zkusím si na to počkat. Snad nebyl úklid tak zkázonosný, aby to pro ni byl problém - konečně nebyl to první úklid, který ji potkal. Snad nebude s dalším započato dřív, než se vůbec v hojné míře nashromáždí to, co by bylo třeba zase uklidit...Snad.

Kdy se naposled vymetalo a jak rychle řeka dělá neplechu se dá trochu odhadnout z leteckých map zveřejněných na internetu. Starší snímkování proběhlo v letech 2002-3 a novější, pokud jsem to správně vyčetl, v letech 2006-8. A současný úklid? Tam, kde jsem na něj natrefil to bylo předloni a loni (2009-10). Zážitky to byly smutné a pořád jsou, tak jsem se nakonec rozhodl o nich psát i se zpožděním - nemám proto k dispozici systematickou fotodokumentaci. Část snímků „před“ jsou náhodné dřívější záběry, snímky „po“ jsem pořídil na podzim 2010.

Paskov

U železniční stanice je most přes řeku, asi 10-15 minut od něj po proudu jsem předloni na podzim dvakrát chytal. Tedy nenachytal, ale ryb tam bylo vidět i slyšet spousta. Krásné místo, hluboký proud, pak mělčí úsek, zase proudy a veliká tůň s téměř stojatou vodou. Následující rok v létě už jen široká dálnice s rovnoměrně proudící mělkou rychlou vodou, pravý břeh kamenná stěna a v podobném duchu to šlo dál a dál, dokud jsem to nevzdal a neotočil domů.

Pod Baškou

Nejsem si jistý, jestli se uklízelo i zde. Myslím že ano, nenašel jsem stará místa, ale jistě to nevím. Byl jsem tady naposled na podzim 2007, a tak se o to mohla postarat i samotná řeka...

Pržno

„A“ – pod lávkou

Před úklidem (foto z r. 2008, na jaře 2009 to tam ještě takhle nějak vypadalo):

obr. 3

obr. 3a

A tohle jsem našel na podzim 2009:

 

obr. 1, 1a

 

obr. 2, 2a

Přibližná stanoviště vzniku fotografií a vodítko pro představu o tempu zarůstání náplavy:

           

letecká mapa 2002-3                                            letecká mapa 2006-8

„B“ - nad splavem

      

obr. 2 - před a po úpravách (pohled ze stejného místa)

Podél náplavy byla proudná tůň, na levém břehu se nad vodu skláněly větve stromů a keřů. Ty byly vykáceny už v listopadu 2007, ryb hned ubylo, ale i tak to bylo krásné místo.

           

letecká mapa 2002-3                                            letecká mapa 2006-8

Na podzim 2009 vykácen porost na náplavu, byl jsem při tom - zrovna jsem chytal, když mi přímo za zády nastartovali pilu. Bagr už to do zimy nestihl a tak na jaře 2010 ještě tůň existovala:

obr. 4

 

obr. 3                                                                obr. 5

 

obr. 6                                                                obr. 7

Bagrista však nezapomněl:

obr. 1

obr. 8

Takto dnes vypadá muškařova procházka Ostravicí:

 

            

Z útulné obrostlé říčky, jak vypadala před několika lety se stala ponurá kamenitá řeka. Dobře přístupná a bez překážek v korytě. Uznávám, že kdybych v dnešní době častých velkých vod bydlel v blízkosti řeky, protipovodňových opatření bych se sám dovolával. Že by to však nešlo jinak? (Jestli tyto úpravy vůbec mohou povodním zabránit...) Pokud už je něco takového nutné, snad by se mohly „uklízet“ jen kratší úseky v delším časovém odstupu na střídačku, aby se vodní fauna pokaždé měla kam uchýlit.  Vždyť jednorázové zplanýrování mnohakilometrového úseku znamená nesmírnou redukci života v řece.

Stávající řešení je samozřejmě pohodlné. To bych chápal, pohodlnost je z našich největších vládců. Čeho se obávám víc je to, že se většině dost možná výsledek líbí! Je to upravené podle pravítka, jednotné a předvídatelné, přehledné a jasné jako alej v parku. Jako dnešní životní styl, bez fantazie a podle norem. Komu se jeví krásným přirozené i v případě, že by se měl omezit, získat méně, podstoupit nepohodlí, něčeho se vzdát? Zabrzdit se v „životním rozletu“, kdy jsme dnes zvyklí mít všechno a v té podobě, jak si představujeme.

Zrovna tak jsme na to zvyklí v rybařině. Kolik typů rybářů - představ o rybolovu musí naše revíry snést...a všichni očekáváme, že budeme uspokojeni. Ale čím! Množstvím ponechaných nebo množstvím ulovených a puštěných ryb, množstvím adrenalinových zážitků - to jsou obvykle měřítka toho, jestli jsem si dobře zachytal. Je-li to všechno, tak se šíří svého rybářského obzoru zase až tak neodlišujeme od omezeného obzoru a necitlivosti správců povodí při úpravách toků. Až příliš jsme bohužel splynuli s dobou.

Jaký je dnes poměr hodnoty takovéhoto kousku břehu a jednoho malého lipana k supermarketům, autu, televizi, kariéře? Jakou cenu má ve srovnání s rybolovem mořských i sladkovodních oblud po celém světě nebo i jen s lovem trofejních ryb na tuzemských Top revírech. Co znamená v moderní civilizaci hejno křehkých pošvatek odpočívajících na porostu malého, lidstvu překážejícího ostrůvku.